N.ERGHY platformu üniversiteler ve araştırma kuruluşlarını Yakıt Pilleri ve Hidrojen Ortak Girişimi'nde (FHC JU) temsil etmektedir.

Vizyon

N.ERGHY, Avrupa Yakıt Pilleri ve Hidrojen Araştırma topluluğunun Yakıt Pilleri ve Hidrojen Ortak Girişimi'ndeki sesidir. 

Misyon

 N.ERGHY, yakıt pilleri ve hidrojen alanındaki araştırmaların ihtiyaçlarını, ölçeğini ve stratejik yolunu belirleyerek araştırma kuruluşları için uygun koşullar yaratmaya odaklanır.

Kimler Katılabilir?

Kar amacı gütmeyen araştırma kuruluşları ve üniversiteler platforma üye olabilirler.

Çalışma Alanları

Yakıt Pilleri ve Hidrojen Ortak Girişimi (FCH JU) Avrupa’da yakıt pili ve hidrojen enerji teknolojileri araştırma, teknoloji geliştirme ve uygulama aktivitelerini destekleyen bir kamu özel ortaklığıdır. Bu program altında Enerji, Ulaşım ve her iki alanı da kapsayan konular desteklenmektedir.

  • 1. İnovasyon Ayağı: Ulaşım Sistemleri için Yakıt Pilleri ve Hidrojen Teknolojileri

Karayolu taşımacılığı, AB iklim değişikliği ve enerji güvenlik hedeflerine ulaşılmasına yönelik en yüksek potansiyele sahip alanlardan biridir. Program, gelecek nesil yakıt pili ile çalışan elektrikli araçların performanslarının iyilieştirilmesi ve maliyetlerinin azaltılmasına odaklanmaktadır. Ayrıca, hidrojen dolum istasyonlarının altyapısının geliştirilmesi ele alınan başka bir alandır. Karayolu dışında kullanılan hareketli araçlar ve makineler, deniz, demiryolu ve havacılık uygulamaları da platformun çalışma alanlarına girmektedir.

  • 2. İnovasyon Ayağı: Enerji Sistemleri için Yakıt Pilleri ve Hidrojen Teknolojileri

​Enerji alanında, FCH2 JU programı güç, bileşik ısı ve güç üretiminde yakıt pillerinin kullanılması; hidrojen üretimi ve dağıtımı; yenilenebilir enerjinin depolanmasında hidrojen kullanımı alanlarına odaklanmaktadır. 

Üyeler

Yakıt Pilleri ve Hidrojen Platformu’nun Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden farklı uzmanlıkları temsil eden toplamda 62 üyesi bulunmaktadır. Önde gelen üyeler arasında aşağıdaki kurum ve kuruluşlar yer almaktadır:

  • DTU, VTT, CEA, CNRS, DLR, Fraunhofer ICT, CERTH, CNR, ENEA, CIEMAT

Türk Üyeler

TUBITAK MAM - TUBITAK Marmara Araştırma Merkezi

Üyelik İçin

Üyelik ücreti 4, 500 Avro'dur.  Üyelik sürecini başlatmak için, imzalanmış üyelik formunu N.ERGHY Yönetim Formu'nu yollamanız gerekmektedir.

Yol Haritası Bileşenleri

Ayrıntılı Bilgi

Üyelik Avantajları:

  • Yakıt Pilleri ve Hidrojen Ortak Girişimi'nin stratejik hedefleri, öncelikleri ve yönteşimi ile ilgili veri ve girdi sağlamak için AB Kurumlarıyla yakın işbirliğinde bulanabilmek
  • Yakıt Pilleri ve Hidrojen Programlarını belirleme imkanına sahip olabilmek
  • Platforma üye kuruluşlarla çağrılara yönelik konsorsiyum kurma fırsatına erişebilmek
  • Potansiyel iş ortakları ile ağ kurmak ve AB politik karar vericileri ve paydaşlarla iletişime geçebilmek

Detaylı bilgi için NERGHY websitesini ziyaret ediniz.