Son 10 yıl içerisinde dünya çapında ileri düzey araştırmalara imza atmış, araştırma ekibine sahip ve bilim camiasında lider pozisyonda olan bilim insanları için uygundur. Örneğin ERC-2020-AdG çağrısı için 01.01.2010'dan beri aktif olarak ileri düzey araştırma yapan araştırmacılar başvuru yapabilir.

Doğum, askerlik ve uzun dönemli hastalık gibi araştırmaya ara verilen dönemler göz önüne alınarak bu zaman aralığı uzatılabilmektedir. Örneğin bir annenin dünyaya getirdiği her çocuk için doktora öncesinde veya sonrasında doğum gerçekleşmiş olmasına bakılmaksızın en az 1.5 yıllık bir süre son 10 yıllık döneme eklenmektedir. Bu özel koşullardan emin değilseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Projelerin süresi maksimum 5 yıl olup, proje başına öngörülen bütçe 2.5 Milyon Avro’ya kadar çıkmaktadır. Bazı özel durumlarda (Avrupa Araştırma Alanı dışından Avrupa’ya/Türkiye’ye gelmek, büyük ekipman alımı, büyük araştırma altyapılarına erişim) bu miktar 3.5 Milyon Avro’ya kadar çıkabilir.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için 2020 ERC Çalışma Programı ve çağrı henüz yayınlanmadığı için geçen seneki çağrıya ait 2019 ERC Başvuru Kılavuzu dokümanlarını inceleyebilir, ERC resmi websitesindeki ilgili sayfadan yardım alabilirsiniz.

 

DİKKAT!

ERC-2020-AdG çağrısı 14 Mayıs 2020 tarihinde açılacaktır, son başvuru tarihi 26 Ağustos 2020'dir.

2020 Çalışma Programı’nda belirtilen yeniden başvurma kurallarına göre, ERC-2019 kodlu çağrılarda ilk aşamada B veya C notu alan araştırmacılar ve ERC-2018 kodlu çağrılarda ilk aşamada C puan almış araştırmacılar ERC-2020-AdG çağrısına başvuru yapamazlar.

Resmi çağrı başvuru sayfası: Link (Henüz açılmamıştır)

ERC ile ilgili her türlü soru ve önerilerinizi ncperc@tubitak.gov.tr adresine eposta olarak iletebilirsiniz.

 

Önemli Dokümanlar:

ERC 2020 Yılı Çalışma Programı 
Information for Applicants to the Advanced Grant 2019 Call (Geçen seneye aittir, çağrı yayınlandığında güncellenecektir.)
ERC AdG Proposal Template (Geçen seneye aittir, çağrı yayınlandığında güncellenecektir.)
Resmi Çağrı Başvuru Sayfası (Henüz açılmamıştır)

Diğer Dokümanlar:

Rules for Submission and Evaluation
Guide for Peer Reviewers 
Horizon 2020 Annotated Model Grant Agreement
Horizon 2020 ERC Model Grant Agreement (Mono-Beneficiary)
Horizon 2020 ERC Model Grant Agreement (Multi-Beneficiary)
Horizon 2020 Online Manual (Submit A Proposal)

Participant Portal IT Manual

 

Geçtiğimiz Yılların ERC Panelist listeleri

2019 AdG Panel Başkanlarının Listesi
2018 AdG Panel Üyelerinin Listesi
2008-2017 AdG Panel Üyelerinin Listesi (toplu)

 

TÜBİTAK H2020 Destek ve Ödül Programları:

Türkiye’nin ERC çağrılarındaki henüz açığa çıkmamış potansiyelini artırmak amacıyla TÜBİTAK tarafından oluşturulan H2020 Destek ve Ödül Programı’ndan aşağıdaki konularda ofisimizden destek almak mümkün. 

  • ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı: Bu program proje yazma ve sunma eğitimi, proje ön değerlendirme desteği, mülakat eğitimi desteği ve seyahat desteğini içerir.
  • Eşik Üstü Ödülü: Bu ödül ERC'nin birinci aşama değerlendirmesini geçen araştırmacılara verilir. Değerlendirmeden alınan puana göre 60.000 TL’ye kadar ödül verilmekte.
  • Başarı Ödülü: Bu ödül ERC Baş Araştırmacı'larına ve ev sahibi kuruluşlarına verilir. Proje bütçesine ve süresine göre Advanced Grant Projeleri için 2.250.000 TL’ye kadar ödül verilmekte.
  • Transfer Ödülü: Bu ödül yurtdışından ERC projesi ile Türkiye’ye gelecek araştırmacılara ve ev sahibi kuruluşlarına verilir. Proje süresinin Türkiye'de geçirilen zamanına göre 500.000 TL'ye kadar ödül verilmekte.