Doktorasını çağrı yılından 7-12 yıl önce almış genç araştırmacılar için uygundur. Örneğin ERC-2020-CoG çağrısına 01.01.2008 - 31.12.2012 yılları arasında doktorasını almış araştırmacılar başvuru yapabilir.

Doğum, askerlik, uzun dönemli hastalık veya klinik eğitim gibi araştırmaya ara verilen dönemler göz önüne alarak bu zaman aralığı uzatılabilmektedir. Örneğin bir annenin dünyaya getirdiği her çocuk için, doktora öncesinde veya sonrasında doğumun gerçekleşmiş olmasına bakılmaksızın, en az 1.5 yıllık bir süre doktora aldığı yıla eklenmektedir. Doktora aldığınız yıl sınırda ve özel koşullardan emin değilseniz bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Güçlendirme Desteğinden yararlanmak isteyen araştırmacıların belirli bir bilimsel araştırma olgunluğuna erişmiş ve bağımsız araştırma yapabildiklerini göstermiş olmaları beklenmektedir. Örneğin bu gösterge, doktora tez danışmanından bağımsız olarak birden fazla önemli makale yayınlamak veya birden fazla önemli makalede ana yazar olmak olabilir.

Projelerin süresi maksimum 5 yıl olup, proje başına öngörülen bütçe 2 Milyon Avro’ya kadar çıkmaktadır. Bazı özel durumlarda (Avrupa Araştırma Alanı dışından Avrupa’ya/Türkiye’ye gelmek, büyük ekipman alımı, büyük araştırma altyapılarına erişim) bu miktar 3 Milyon Avro’ya kadar çıkabilir.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için çağrı yılına ait ERC Çalışma Programı (Work Programme) ve ilgili çağrıya ait ERC Başvuru Kılavuzu (Information for Applicants) dokümanlarını inceleyebilirsiniz.

 

DİKKAT!

ERC-2020-CoG çağrısı başvuruya açıktır. Son başvuru tarihi 4 Şubat 2020'dir.

Ayrıca ERC-2020-CoG çağrısına hazırlık yapmak isteyen araştırmacılarımız TÜBİTAK tarafından geliştirilmiş ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı'na (EBAG) başvuru yapabilirler. Son başvuru tarihi 21 Aralık 2019'dur.

 

Önemli Dokümanlar:

ERC 2020 Yılı Çalışma Programı
Information for Applicants to the Starting and Consolidator Grant 2020 Call
Proposal Template for ERC-2020-CoG
Resmi Çağrı Başvuru Sayfası

 

Diğer dokümanlar:

ERC Rules for Submission and Evaluation
Guide for Peer Reviewers
Horizon 2020 Annotated Model Grant Agreement
Horizon 2020 ERC Model Grant Agreement (Mono-Beneficiary)
Horizon 2020 ERC Model Grant Agreement (Multi-Beneficiary)
IT How To (Funding & Tenders Portal)

 

Geçtiğimiz yılların ERC Panelist listeleri:

2019 CoG Panel Başkanlarının Listesi
2013-2018 CoG Panel Üyelerinin Listesi (toplu)

 

TÜBİTAK H2020 Destek ve Ödül Programları:

Türkiye’nin ERC çağrılarındaki henüz açığa çıkmamış potensiyelini artırmak amacıyla TÜBİTAK tarafından oluşturulan H2020 Destek ve Ödül Programı’ndan aşağıdaki konularda ofisimizden destek almak mümkün. 

  • ERC Baş Araştırmacı Geliştirme Programı: Bu program proje yazma ve sunma eğitimi, proje ön değerlendirme desteği, mülakat eğitimi desteği ve seyahat desteğini içerir.
  • Eşik Üstü Ödülü: Bu ödül ERC'nin birinci aşama değerlendirmesini geçen araştırmacılara verilir. Değerlendirmeden alınan puana göre 60.000 TL’ye kadar ödül verilmekte.
  • Başarı Ödülü: Bu ödül ERC Baş Araştırmacı'larına ve ev sahibi kuruluşlarına verilir. Proje bütçesine ve süresine göre Güçlendirme Desteği Projeleri için 1.770.000 TL’ye kadar ödül verilmekte.
  • Transfer Ödülü: Bu ödül yurtdışından ERC projesi ile Türkiye’ye gelecek araştırmacılara ve ev sahibi kuruluşlarına verilir. Proje süresinin Türkiye'de geçirilen zamanına göre 500.000 TL'ye kadar ödül verilmekte.