Dünyanın her yerinden araştırmacılar, araştırmalarının AB üyesi veya Türkiye gibi Asosiye bir ülkede gerçekleştirilmesi koşuluyla ERC desteklerine başvuruda bulunabilirler.

ERC, sosyal bilimler, beşeri bilimler ve disiplinlerarası çalışmalar da dahil olmak üzere herhangi bir bilimsel alanda yapılan öncül araştırma projelerini desteklemektedir. ERC tarafından finanse edilen araştırma projeleri beş yıla kadar sürebilir ve bu süre zarfında araştırmacılar ERC’den destek alabilirler. ERC destekleri hem kariyerine henüz başlamış araştırmacılara (“ERC Starting Grant”' ve “ERC Consolidator Grant”), hem de alanında uzmanlaşmış  araştırmacılara (“ERC Advanced Grant”) farklı kategoriler kapsamında verilmektedir.

Araştırma projenizi Türkiye'ye taşımak istiyorsanız, “ERC Starting Grant” desteği kapsamında Avrupa'da halihazırda araştırma projesini yürüten araştırmacılar için olan 1.5 Milyon Avro yerine toplam 2 Milyon Avro'ya kadar, “ERC Consolidator Grant” desteği kapsamında 2 Milyon Avro yerine toplam 2.75 Milyon Avro'ya kadar, “ERC Advanced Grant” desteği kapsamında ise 2.5 Milyon Avro yerine toplam 3.5 Milyon Avro'ya kadar destek miktarını artırmak mümkün olabilir.

ERC tarafından finanse edilen araştırmacı, araştırma projesini gerçekleştirirken zamanının %100'ünü Avrupa’da harcamak zorunda değildir. ERC tarafından Starting ​​veya Consolidator Grant kapsamında desteklenmiş bir araştırmacı toplam çalışma süresinin en az %40-50'sini bir AB Üye veya Türkiye gibi Asosiye ülkede geçirmeli ve toplam çalışma süresinin en az %50'sini ERC tarafından finanse edilen projeye ayırmalıdır. ERC tarafından Advanced Grant kapsamında desteklenmiş bir araştırmacı toplam çalışma süresinin en az %30'unu ERC projesine ayırmalı ve toplam çalışma süresinin en az %50'sini bir AB Üye veya Türkiye gibi Asosiye ülkede geçirmelidir.

Daha fazla bilgi için lütfen Ufuk2020 ERC web sitesini ziyaret edin.